Przejdź do głównej zawartości

 

                            Drodzy nasi Przyjaciele!     

   

         Jakżeż to nie napisać do naszych Przyjaciół w Nowym Roku? Jakżeż to nie podzielić się tym, co przeżywamy - co cieszy, co smuci. Co nam pozostaje w tych ciężkich sytuacjach? Tylko oddać naszą Ojczyznę Bogu i Maryi Królowej Narodu Polskiego. Naród Polski zawsze był wierny swej Królowej, dlatego cieszył się Jej szczególną opieką. Ufamy, że i dziś nasza Matka i Królowa nas nie opuści, choć Przywódcy zdradzają.

         A co w naszej Rodzinie, to znaczy  w Rodzinie Anny Jenke?  W Dębicy, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka, Klub Młodzieżowy Honorowych Dawców Krwi

im. Anny Jenke, 13 grudnia 2023 r. przeżywał swój Jubileusz 20-lecie  istnienia i działania.

Uroczystość wielka i bardzo ważna, wszak dotycząca oddawania krwi dla ratowania ludzkiego życia. Klub HDK, który powstał w 1996 r.  do chwili obecnej, oddał 2 700 litrów krwi. Ogromna ilość, co podkreślano na tym Jubileuszu. Od 20 lat, Klub za Patrona ma Annę Jenke. To zasługa Pani mgr Alicji Lipa, która była pierwszą krwiodawczynią i inicjatorką nadania Klubowi Patrona Annę Jenke.

         Uroczystości jubileuszowe były wspaniałe. Rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną przez czterech kapłanów, z piękną homilią o Patronce Klubu HDK, przy udziale zaproszonych gości, nauczycieli z dyrektorem szkoły Krzysztofem Góreckim, no i oczywiście samych Krwiodawców ze Szkoły i Absolwentów.

         Uroczystość swoją obecnością,  zaszczycił ks. Profesor dr hab. Tadeusz Guz (KUL), który na zakończenie Mszy św. podkreślił rolę i znaczenie  Krwiodawców dla ratowania życia ludzkiego. I wyznał, że sam, gdy był w zagrożeniu swego życia został uratowany przez udzielenie mu krwi, bo organizm był wykrwawiony. Było to wzruszające świadectwo. Wspomniał też o wydarzeniu z I Niedzieli Adwentu, które miało miejsce w jednej parafii w Kanadzie. Otóż, ksiądz po zakończeniu Mszy św. i wyjściu ludzi z kościoła, zauważył na ławce leżącą Hostię Świętą, podszedł, zabrał Ją i umieścił w odpowiednim naczyńku z wodą. Gdy po chwili zajrzał - w naczyniu była krew. Powiadomił władze kościelne,  sprawa poszła do badania.

         Po Mszy św. w Szkole odbyła się część oficjalna uroczystości. Powitanie gości przez Dyrektora szkoły, krótkie sprawozdanie o działalności Klubu Pani b. prezes Alicji i wystąpienia  gości, m. in. ks. Profesora, starosty, przedstawicielki z kuratorium, prezesa wojewódzkiego PCK i innych. Następnie odbyło się rozdawanie nagród z konkursu o Annie Jenke uczniom klas  pierwszych, program artystyczny młodzieży z ZSE, wręczanie "Podziękowań" .          
Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke reprezentowali: prezes Rafał Solski, Pani Maria Piśko, no i ja niżej podpisana. Na zakończenie, Pan Dyrektor podziękował wszystkim za udział w Jubileuszowym spotkaniu, które  było nadzwyczaj piękne w oprawie, bogate w treści i z pewnością owocne dla wszystkich. Wszyscy przeżywali to wydarzenie głęboko, widać to było m. in. po młodzieży, która odznaczała się zdyscyplinowaniem, powagą, ale i radośnie.
         To był taki dobry smak na radosne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. A Anna Jenke patronowała "z Góry" ponad głowami i zapewne cieszyła się bardzo ze swoich Krwiodawców i Opiekunów dobrze przysposobionych do tego zadania.                            

Z życzeniami : Błogosławionego Roku Pańskiego 2024
s. Bernadeta z Przyjaciółmi z TPAJ z Jarosławia



______________________

Popularne posty z tego bloga

Poezja o Annie i dla Anny

Wprowadzenie   W   wychowaniu do Piękna, jak już powiedziano, w dużym stopniu służy poezja. Anna Jenke w swojej pracy wychowawczej korzystała z niej w szerokim zakresie. Poetyczna jej dusza unosiła ją na wyżyny - ku Bogu i te uniesienia pragnęła przelewać na młodzież. Poezja odkrywała piękne karty historii Polski i była   pomocą w ukazywaniu teraźniejszości i do budowaniu przyszłości. Spojrzenie na Annę od strony rozmiłowania jej w pięknie poezji należy stwierdzić, że znalazła ona dziś swoich wielbicieli, naśladowców i twórców poezji. Niektórzy z nich, to profesjonaliści. W poezji, swoją wdzięczność i miłość do profesor Anny wyrażają jej uczniowie, przyjaciele, również osoby, które nie zetknęły się z nią w swoim życiu. Autorami wierszy są dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Dziś, powstająca twórczość poetycka służy do programów artystycznych na różne imprezy, akademie, konkursy czy do indywidualnych zamyśleń. Prekursorem poezji o Annie ...

"Nie można stać spokojnie i patrzeć, gdy las płonie... Fakty i propozycje"

  Nie można stać spokojnie i patrzeć, gdy las płonie...   "Fakty i propozycje" Konrad Peszek Siostra dr Bernadeta Lipian i autor artykułu Konrad Peszek

Pielgrzymka ze Świdnicy u Służebnicy Bożej Anny Jenke_Jarosławskie Opactwo_09.05.2024

9 maja 2024 do Jarosławia dotarła pielgrzyma ze Świdnicy na czele z Ojcem Tomaszem Tlałka OSPPE i Panią Edwardą  Mikuła opiekunką Towarzystwa  im. Sługi Bożej Anny Jenke  Krótka fotorelacja